Dálkové odečty energií

Stále častěji se při výstavbě / přestavbě domu na nájemní bydlení, setkáváme s požadavky investorů na dálkové odečty vody el. plynu. Co bylo před pár lety téměř sci-fi, začíná být díky pokročilým technologiím standardem. Rozhodli jsme se Vám princip našeho řešení nastínit.


Existuje celkem jednoduchá kombinace, jako v tomto modelovém případě, kdy zákazník používá elektřinu (topení a běžná spotřeba) a vodu. Zde používáme jednotky na čítání impulzních elektroměrů nebo u vyšších aplikací pomocí sběrnicových systémů, které jsou zároveň certifikované elektroměry a dále impulzní vodoměry. Vše řešíme na stejné napěťové úrovni ( 24V) čili ušetří množství a kombinace zdrojů. V začátku návrhu potřebujeme rozhodnout, jaké množství průtoku budeme měřit, jelikož domovní (bytové) vodoměry budou potřebovat co nejjemnější měření. Nebojte se tedy navrhovat i vodoměry, které mají 1l/impulz. Systému nevadí velké množství za sebou jdoucích pulzů, ba naopak měření je přesnější. Ve všech pulzních měřeních je potřeba v čase udělat srovnání skutečnosti a teorie – tzn. matematicky po dlouhodobějším průměru vyhodnotit, protože u impulzních čítačů musíte brát v úvahu chybovost při převodu protečené vody na impulz (kalibrace má nějakou toleranci a ne každý je na 1/1000 přesný).


Podobným principem probíhá i měření spotřeby elektrické energie, kdy se dá pomocí vstupního impulzu HDO řešit i silný/ slabý tarif. Je to velmi efektivní, jelikož následně umíme spínat pomocí reléové jednotky i zařízení, která chceme. V případě potřeby ji umíme i na dálku zapnout, což by při pevné montáži pomoci stykačů nešlo (zde vidíme další výhodu zapojení řídící jednotky).


Výhodou je elektronizace a možnost výstupu ve formátu, který lze online automaticky zpracovávat. Ideální je to v případech, kdy počet nájemních bytů narůstá a člověk si chce při stěhování nebo vyúčtování dělat průběžné kontroly, kolik energií spotřebovávají nájemníci oproti běžnému provozu. Tak lze analyzovat spotřeby a sledovat výkyvy oproti průměru (počet osob navíc v domácnosti a podobně). Pokud byste měli zájem, rádi poskytneme konzultaci a naceníme řešení.