Žaluzie a výběr (návrh) ovládání

Středa 10. 10. 2018

Stavby se časem mění a s tím i jejich samotné vybavení. Doby, kdy se nepočítalo se stínící technikou, jsou dávno pryč stejně jako systémy s ručním pohonem. Při projekci novostaveb se počítá se stínící technikou v oknech (ale nejen tam) i u bytových domů. Jak se na tento problém dívat? Základem při plánování ovládání stínění (použití motoru) je rozmyslet si, k čemu jej chci využívat.

  1.     bezpečnostní prvek
  2.     stínění jako ochrana před přehřátím
  3.     stínění i pomocník vytápění
  4.     stínění jako ochrana před mrazem
  5.     designový prvek

Při zamyšlení může být mnoho variant a dokonce se místnost od místnosti může líšit. Jedno nastavení můžu mít v koupelně či relaxační místnosti a jiné naopak v obývacím pokoji. Například u portálových žaluzii dokonce dvě žaluzie nad sebou můžou plnit rozdílné funkce.

Jak se na takový systém dívat? V dnešní době je důležité uchopit každou součást domu ať už je to hlavice, zvonek světlo nebo žaluzie jako něco, co uživatel chce mít víc a víc propojené a funkční s určitou logikou. Dám jeden příklad. Otevřením dveří na terasu, kde mám žaluzie, očekávám při otevření dveří automatické vyjetí. Nechci jako uživatel utíkat na druhou stranu místnosti a zvednout všechny žaluzie, abych prošel jedněmi dveřmi. Proto při otevření dveří pracujeme jen s konkrétní jednotkou na dveřích. Příkladů je nespočet a líší se u každého domu podle toho, co uživatel očekává a jak často se dané úkony budou dít. Jestliže máte systém " po staru" nastavený na pevno a po nastěhování do domu vám nebude něco uživatelsky vyhovovat, není pak již možné přidat ani upravit žádné funkce. Při projekci je na to nutné pamatovat.

Všechno výše napsané má řešení při použití tzv. nadřazeného systému. V tomto článku budu popisovat systém Loxone, jehož jsme pro roky 2018/2019 GOLD partner, denně se zabýváme jeho instalacemi a servisní podporou klientům. Do systému lze žaluzie nejefektivněji zapojit ve 3 variantách. Níže jsou popsané nejčastější a námi preferované varianty, pro které se musí klient rozhodnout. Každé řešení má své + ale i -

  1.     Systém relátek (Relay extension) - použití nejlevnějších motorů od jakéhokoliv výrobce s napojením 1 fáze nahorů jedna fáze dolů
  2.     Systém Loxone AIR - žaluziový aktor
  3.     Systém Loxone AIR - motory geiger GJ56

Systémy 1 a 2 jsou prakticky stejně funkční a řeší se spíše cena realizace. Funkčnost je realizována dobou běhu žaluzií. Je potřeba zjistit časy běhu žaluzií a dobu reakce motoru po připojení napájení, při vybuzení pohybu jedním nebo druhým směrem. Tento stav nemusí být ideální v případě rozdílných teplot, kdy nastavení a měření můžeme provádět v + 30 stupních, ale správnou funkčnost chceme i v - 10 stupních.

V prvním systému (Systém relátek) je princip využití 2 relátek jeden na pohyb nahoru, druhý opačný dolů. Modul pro toto určený má 14 výstupných relátek (Relay extension). Z logiky věci lze nasadit  7 žaluzii na 1 relay jednotku. Cena jedné relay jednotky v druhé polovině roku 2018 je 12 741,97 Kč včetně DPH což vychází na ovládání jedné žaluzie 1 820,-  včetně DPH.

Varianta číslo 2 je žaluzie dostat jen pod napětí (nemusíte táhnout kabel od žaluzii až do rozvaděče). Při větším domě a počtu se ušetří dost kabelů a připojíte u žaluzií přímo v kastlíku (pokud je místo) tzv. žaluziový aktor 3 001,49 Kč za jeden kus včetně DPH. To se může vyplatit, pokud chcete tahat méně kabelů než u relay, ušetřit místo v rozvaděči, méně sekat (u nových staveb není problém s trasou) a vyhnout se air modulu do rozvaděče, pokud ho k ničemu jinému nepotřebujete. Obě dvě varianty 1 i 2 mají tedy své výhody i nevýhody, ale dá se říct, že odřídit jednu žaluzii přijde i s prací na 3000 - 3500 Kč včetně DPH + cena motoru se může pohybovat kolem 2500 - 3500 Kč včetně DPH.

Pak je třetí možnost, kterou zahrnujeme do projektů našich systémů jako hlavní variantu. Tou je použití přímo motoru umožňujícího napojení do nadřazeného systému, motor s označením GJ56. Výhod má několik. Především to, že je krokovací. Nezajímá Vás proto, zda je léto, zima, jak dlouho motor jede a jakou dobu se rozjíždí. Nastavením kalibrace přesně definujete koncové polohy a rovnosti lamel. Vše funguje na jedničku a přesně. Motory rovněž stačí dát pod napětí smyčkami kolem domu a není nutné tahat kabely od každého okna do rozvaděče (u menších domů se to dělí i tak pro pohodlnější napojení v rozvaděči, když je dostatek místa a hotové trasy). Motor sice vychází cenově kolem 6 500 Kč včetně DPH, ale výsledná cena je prakticky stejná. Navíc u GJ 56 máte vyšší komfort motoru a ovládání. Z těchto důvodů jej v projekcích řadíme na první místo.

Nad jinými stínícími systémy se zamýšlíme obdobným způsobem např. u rolet, markýz či motorových oken. Zde je však použita jen varianta 1 a to Relay Extesion ovládání hlavně z důvodů více variant od více výrobců okenních systému a pohonů. Tudíž odpadává nutnost řešit naklápění lamel a podobně. Jedná se čistě o doby běhu jedním nebo druhým směrem s případným nastavením koncových poloh.

Problematika stínění je mnohem obsáhlejší a budeme se jí věnovat v příštích článcích


Elektricky ovládaná okna pomocí Relay Extensionu

Galerie:


© 2021 Resident Control s.r.o.
Tvorba webu HexaDesign logo-hexa